Home / فیلم‌ها / زندگی دگرباش جنسی
slider

زندگی دگرباش جنسی

Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

نام انگلیسی: The life of LGBT

این مستند آموزشی درچهار بخش تهیه شده است:

در قسمت اول، ضمن شرح رویارویی شخص غیردگرجنس‌گرا با مساله گرایش جنسی و کسب هویت جنسی منطبق با میل خویش، بر آشکارسازی موفق تأکید شده است. آشکارسازی هر فردی برای خودش و دیگران، گرانیگاهی است که نقش کلیدی در چه‌گونگی شکل‌گیری شخصیت افراد در زندگی دارد.

در قسمت دوم، شرح چه‌گونگی شکل گیری روابط کوییرهای ایرانی در فضای اختناق ایران امروز محور مستند قرار گرفته است. ضمن صحه گذاردن بر مخاطرات حاکم بر روابط آن‌ها با یک‎دیگردر فضای نامتعادل ایران، از عوامل بسیاری که سبب ساز عدم شکل گیری روابط مستحکم با فراوانی بالا می‌شود، سخن به میان می‌آید. در این مستند، از زبان فعالان، کنش‌گران و افراد کوییر، آن چه در ایران در حوزه روابط بین فردی در قالب روابط عاطفی، اجتماعی و جنسی با شریک زندگی خویش تجربه کرده اند، روایت می‌شود.

در بخش سوم، با مفروض قلمداد کردن امکان زندگی افراد کوییر ایرانی در قالب خانواده، رویکردهای مختلف مصاحبه شوندگان به خصوصیات یک خانواده غیردگرجنس گرا با توجه به الگوهای سنتی و مدرن خانواده مطرح می‌شود. روابط افراد غیردگرجنسگرا با والدین خویش، نقش و وظایف مورد انتظار از آن‌ها موضوع دیگری است که در این مستند بدان پرداخته‌ام.

در قسمت پایانی، ضمن بررسی مشکلات سالمندان غیردگرجنس گرا در کشورهای غربی و قوانین مربوط به ازدواج و فوت این افراد، چشم اندازی از این وضعیت برای افراد کوییر در آینده به تصویر کشیده شده است.

سینا کیانی ۳۰ سال دارد و تخصص‌ او در کار رسانه، فیلم‌برداری و تدوین است و البته مثل هر فرد دیگری که در حوزه سینما فعالیت می کند، دستی هم درعکاسی، موسیقی و صدا داشته و دارد. پیش از این نماهنگ احکام لزبین هم توسط سینا کیانی فیلمبرداری، کارگردانی و تدوین شده است. او طی مصاحبه با ایران وایر و صدای ایرانیان می‌گوید:

در سال گذشته به موارد جالب بسیاری برخوردم که به دلیل ویژگی‌های اجتماعی و امکان‌ناپذیر بودن تولید محصولات فرهنگی با این موضوعات در ایران، قابلیت به تصویر کشیده شدن را داشت. در طول ماه‌ها روی چندین موضوع کار کردم ولی متأسفانه به دلایلی، از جمله عدم دسترسی به منابع مالی، موفق به ساخت آن‌ها نشدم.

یکی از موضوعاتی که مورد توجه‌ام قرار گرفت، مساله توالی رشد یک اقلیت جنسی بود؛ این که فردی که با گرایشی جز دگرجنس‎گرایی و هویت‌های جنسیتی القا شده بر اساس جنس خود به دنیا می‌آید، رشد می‌کند، به مرحله آشفتگی و آن چه که در علوم روان‏شناسی از آن به «سردرگمی جنسی» یاد می‌شود، می‌رسد و هویت خود را کشف می‌کند، چه از سر می‌گذراند؟ در طول نوجوانی و جوانی، ازدواج و میان‎سالی، پدر شدن یا مادر شدن و نهایتا در دوران پیری بر او چه می‌گذرد؟

برای پاسخ به این سوالات، به ویژه در فضای فارسی زبان، منابع چندانی به ویژه به صورت ویدیو در فضای رسانه‌ای نیافتم. همین‌ها دلیلی شد برای ساخت این کار مستند کوتاه چهار قسمتی که در آن زندگی یک فرد عضو جامعه اقلیت جنسی در چهار بخش «نوجوانی و جوانی»، «روابط و دوستی‌ها»، «ازدواج و داشتن فرزند» و «میان‌سالی و سالمندی» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای هر قسمت، منابعی را در نظر گرفتم و با افراد مختلفی مصاحبه کردم. قصدم مصاحبه با افراد مختلف از گرایشات مختلف جنسی و هویت‌های جنسیتی متنوع بود ولی در عمل، موفق به جلب مشارکت تمام این افراد نشدم. به ویژه دوجنس‎گرایان و ترنس‌‌سکشوال‌هایی که عمل‌های جراحی انجام داده بودند، حاضر به مصاحبه جلوی دوربین نشدند. دلیل این شاید مشکلات عدم آشکارسازی این دوستان بوده باشد. دوجنس‎گرایانی که در ترکیه مراحل پناه‌جویی خود را می‌گذرانند، معمولاً به دلیل پیش‌داوری‌های موجود، هم در جامعه دگرباشان جنسی و هم به دلیل نقص قوانین مربوط به پناهندگی دوجنس‎گرایان در سازمان ملل متحد، معمولاً آشکارسازی نمی‌کنند و اگر هم خود را دوجنس‎گرا هویت‌یابی کنند، حاضر نمی‌شوند جلوی دوربین از گرایش جنسی‌ و تجربه‌ خود به عنوان دوجنس گرا بگویند.ترنس‌سکشوال‌ها، به ویژه مردان ترنس هم علاوه بر دلایل بالا، عموماً تمایلی به صحبت کردن در مورد هویت جنسیتی القا شده پیش از آغاز مراحل تطبیق جنسیت ندارند.

حتی بعد از پایان مشکلات، ترس‌ها و موانع دیگر باعث شد تا در پایان فیلم‌برداری نیز تعدادی از دوستانی که در مراحل فیلم‌برداری مشارکت کرده بودند، بخواهند تصاویرشان پخش نشود. بدین ترتیب، آن چه که در این فیلم مستند می‌بینید، حاصل تلاشم برای نشان دادن زوایای مختلف زندگی افراد عضو اقلیت‌ جنسی در مصاحبه با فعالان این حوزه است. در ترکیب مصاحبه‌ها، از افراد دگرجنس‌گرا هم دعوت کردم تا دیدگاه بیرونی نسبت به جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را هم بدانیم.

در مجموع، «ساقی قهرمان» مدیر سازمان دگرباشان جنسی ایران – ایرکو، «مهدی رمضان‌زاده» فعال مدنی، «خاتون گران» طراح لباس سینمایی، «مارتا» ترنس‎جندر، «الهه» لزبین و «حلیل کاندوک» فعال حوزه «ال جی بی تی»(LGBT) در این مستند حضور دارند.

امیدوارم با این مستند که ساخت آن با کمک «پروژه‌ی هم‎یاری مالی» سازمان « اقدام آشکار جهانی» میسر شد، به میزان آگاهی خانواده‌ها و کوییرهای ایرانی افزوده شده و پذیرش این افراد از سوی جامعه و خانوادها آسان‌تر شود.

هم‌چنین امید دارم در سال‌های آینده با ادامه تحصیل و ساخت مستندهایی در همین حوزه، بتوانم قدمی هر چند کوچک را در این جنبش برای آزادی و برابری انسان‌ها بردارم.

شناسنامه‌ی فیلم:

 جوایز:

فیلم به تازگی رونمایی شده و هنوز جایزه‌ای کسب نکرده است.

شرکت‌کنندگان در گفتگو ‌ها:

ساقی قهرمان

مهدی رمضان‌زاده

خاتون گران

مارتا

الهه

حلیل کاندوک

این فیلم در چهار بخش در وبسایت یوتیوب آپلود شده است که می‌توانید در ادامه آنرا مشاهده کنید. همچنین QMDB برای سهولت مخاطبان ایرانی (با کسب مجوز از صاحب اثر) لینک دانلود مستقیم هر چهار بخش این مستند را در اختیار شما قرار داده است:

دانلود بخش اول دانلود بخش دوم دانلود بخش سوم دانلود بخش چهارم

قسمت اول: جوانان، برون‌آیی و هویت

قسمت دوم: روابط

 قسمت سوم: خانواده‌ی همجنسگرا

قسمت چهارم: بزرگسالی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *